Interview - Fresh out of the bus

09.04.2014
Interview - Fresh out of the bus

 

Priaznivcom dobrej hudby prinášame interview s kapelou Fresh Out Of The Bus! Táto kapela robí veľmi zaujímavú a kvalitnú hudbu, ktorú by na Slovensku malo počuť čo najviac ľudí. Prečo? No lebo nie len za našimi hranicami a za oceánom vzniká dobrá hudba, ale aj u nás a bolo by dobré ju prezentovať čo najviac ľuďom. Tento mini rozhovor prinášame so spevákom kapely! :)

 

1. Ahoj! Ako sa voláš a koľkí členovia sú ešte s tebou v kapele? Poznáte sa a hrávate už spolu dlho?

Ahoj, volám sa Tomáš, hrám na gitaru a spievam. V kapele sme traja, teda okrem mňa Mišo - basa, Zajo - bicie. S Mišom sa poznáme už dlho, začínali sme si hrávať u mňa doma v pivnici, kde máme teraz aj skúšobňu. Freš funguje asi 2 roky, v pôvodnej zostave sme mali aj speváčku, skúsili sme aj trúbkara, stále sme totiž hľadali štýl,v ktorom by sme sa cítili doma. Môžem za nás troch povedať, že teraz sme sa našli, hlavne keď po roku pôsobenia nám začal bubnovať Zajo. Začali sme často hrávať a najmä rozmýšlať nad tým čo hráme, čo cítime a vyjadrovať to.

2. Máte veľmi originálnu a dobre znejúcu hudbu na slovenské pomery. Akoby sme počúvali americkú/britskú kapelu. Čo vás inšpirovalo pri tvorbe piesni? Aké kapely, alebo vzory?

Taak, ďakujeme:), Každý z nás počúva zahraničné kapely, a najmä britské. Moja najoblúbenejšia kapela je Muse, takže to hovorí za všetko:D. Ale každý z nás počúva dosť veľké spektrum žánrov, čím sa neohraničujeme pri tvorbe. No každý má svoje top tak Three Trapped Tigers je Zajova obľúbená kapelka, prípadne Brontide. Michal si tancuje na Red Hot Chilli Peppers, Arctic Monkeys :)

Fresh out of the bus

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Koľko máte momentálne vlastnej tvorby? Hráte iba po anglicky? Ako vznikali vaše pesničky? Zavreli ste sa na týždeň do štúdia, alebo ste pesničky dávali do kopy dlhé hodiny, dni... ?

Tak ani by som nedefinoval presný počet našich pesničiek, pretože existujú mnohé staré, ktoré sme už dlho nehrali, a zapadli prachom. Takisto máme nové veci, ktoré už hrávame, ale stále si vychytávame detaily. Tak keby odhadom tak +-20. Snažíme sa robiť viac na kvalitu ako kvantitu, a nikam sa neponáhľame. Pesničky máme len v angličtine, je to spevavý pekný jazyk, v ktorom sa dá vyjadriť viac vecí pohodlnejšie ako v našom národnom. Tvoríme v pohodlí našej skušobne. Každá pesnička, ktorú sme spravili vznikla jedinečne, teda niektoré vznikli za jeden deň a spravil ich jeden z nás, iné mesiac a robili sme na nich všetci. Nikdy sme ale netlačili na tvorenie, všetko či sme chceli či nie prišlo prirodzene a keď sa nedarilo, tak časom sa veci zložité zdali byť jednoduché.

4. Čo ťa motivovalo začať tvoriť takýto druh hudby?

Ako som už spomínal všetko to ide prirodzene, neviem ani presne definovať aký druh hudby hráme. Pre mňa je to druh hudby, kde sa dajú vyjadriť aj veselé aj smutné emócie. A hudba je si myslím hlavne o pocitoch a emóciach. Rád sa vyžalujem v texte, či v hudbe. Každý z nás dáva do pesničiek niečo zo seba, preto nás to báví, a stále napĺňa.

5. Nedávno ste vydali EP 12//13, koľko pesničiek obsahuje, do akej nálady/emócie je samotné EP ladené, prípadne nájde sa tam nejaký skrytý odkaz? Prečo ste zvolili práve taký názov "12//13" ?

Názov 12//13 vznikol v deň, keď sme EP išli vydať, teda zavesiť na net. Je to zhrnutie rokov 2012 a 2013. Kedže teraz vzniká veľa nových pesničiek chceli sme nejak uzavrieť dovtedajšiu etapu. Na EP sme dali pesničky, ktoré podľa nás najviac vystihujú našu tvorbu. Obsahuje 5 pesničiek. EP je ladené do veľmi neurčitej nálady, ja som textom dal nadých svojich osobných problémov a vecí čo ma trápili, tešili. Teda texty niesú veselé.. no napriek tomu vďaka Mišovmu pozitívnemu postoju k hudbe pesničky smutné byť nemohli :), Zajova matematika dala pesničkám nádych zložitosti a premyslenosti. Aranžmán sme robili spolu, existovali rôzne verzie každej z pesničiek, ktoré časom nabrali svoj tvar a finálnu podobu.

Footbfootb

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6. Stalo sa ti už niekedy, že počas koncertu po tebe vybehla na pôdium nejaká fanúšička, alebo nejaká iná vtipná príhoda? :)

Noo zhodou okolností sa mi na predposlednom koncerte stala celkom zábavná vec, keď jedno dievča, veľmi pekné, stálo vpredu a celý čas mi medzi pesničkami ukazovala s pekným úsmevom, že mi chce niečo povedať, no až na konci koncertu som sa k nej zohol celý natešený a ona ukázala za mňa a že: "Pozdrav bubeníka" :D

7. Aké plány má vaša kapela v blízkej budúcnosti? Plánujete nejaké koncerty, nové songy, klip a podobne?

 Plánujeme nahrať nové veci, chceli by sme z nich dalšie EP, určite klip, na aspoň dve z nich. Nahrávky si robíme v skušobni, nahrávam ich ja, ale toto dalšie EP by sme chceli nahrávať v LVGNC štúdiu v Bratislave. Koncertov máme teraz dosť, cez leto zopár festivalov. Ale hlavne chceme skúšať, vždy mať na to čas a zdokonalovať sa. Máme taký malý sen, spraviť si turné po Anglicku, a práve preto to chce ešte veľa roboty, aby to malo aspoň ako taký význam ísť tam.

 8. Čo by si nakoniec odkázal fanúšikom a novým záujemcom, ktorým sa zapáči vaša hudba?

Tak my si nesmierne vážime všetkých, ktorým sa páči naša hudba a vypočujú si nás. Pretože sa považujeme za nemainstreamovú kapelu vieme, že to budeme mať určite tažšie, čo sa týka presadenia sa. Ale vôbec nám to nevadí, malými krokmi ďalej zájdeš :)

 

-> -> -> PODPOR AJ TY KAPELU FRESH OUT OF THE BUS A STIAHNI SI SONG/ALBUM Z ICH BANDSUPPORT PROFILU TU! <- <- <-

 

Bandsupport Team, 9.4.2014